Shrnutí historie - Scholtz, Šulc
16. století
V liniích manželek známe mnoho našich předků, kteří žili převážnou část svého života v 16. století, a to především v Lánově, Vrchlabí-vsi a Kněžicích. Mnozí z nich žili již v době vlády Ferdinanda I. (1526-1564) a v čase vlastnictví vrchlabského panství Kryštofem z Gendorfu (1533-1561). V 16. století se v Krkonoších a Podkrkonoší podařilo dosud nalézt několik desítek mužů s naším příjmením. Podle Y-DNA naši předci pocházeli zřejmě z Německa či Slezska.
17. století
V 17. století bylo obživou našich předků drobné zemědělství, a tudíž i nájemná práce v této oblasti. Prvním naším známým předkem je zahradník Conrad, který žil v Nové Vsi (dnes Černý Důl) a zemřel v roce 1666. Druhá generace je poněkud nejasná, nevíme totiž, zda do přímé linie patří zedník Esaias ze Schmalzgruben nebo jeho bratr Casper z Nové Vsi. V tomto století mělo naše příjmení podobu Scholtz nebo Schultz. V Nové Vsi se rodina vyskytoval přibližně do konce 18. století (novoveská větev).
18. století
Po celé 18. století naše rodina žila v Hořejším Vrchlabí. Casper, Anton a Johann byli sedláky. Hospodařili na středně velkém hospodářství v oblasti zvané Stavidlový vrch. V roce 1754 postavil Anton Kněžickou kapli, která po několika opravách stojí dodnes. Na konci 18. století došlo o oddělení tzv. lánovské větve rodiny, kdy se nejstarší Antonův syn Wenzl oženil v Dolním Lánově (lánovská větev). Koncem 18. století se naše příjmení zjednodušilo, a to z tvaru Scholtz na Scholz.
19. století
V první čtvrtině 19. století Scholzové usedlost nad Vrchlabím opouštějí. Wenzl se koupí domu Žalý čp. 1 přesouvá do převážně česky osídleného panství jilemnického, a jeho způsobem obživy se stává tkalcovství a také zemědělská práce. Stejně se živí i jeho následovníci Antonín a Josef ze Lhoty Štěpanické. Začíná se používat forma příjmení Schulz a později již Šulc. Wenzelův starší bratr Augustin se stěhuje do Dolního Vrchlabí (dolnovrchlabská větev). Scholzové v německé oblasti působili i v několika dalších obcích, osud některých z nich však zatím nebyl zjištěn.
20. století
V první polovině 20. století žila rodina na Benecku. Známe dalších pět generací.
Nejstarší známí předci z Krkonoš v liniích manželek (uváděný rok narození je vždy odhad):
Hanß Erben (*1600), Nová Ves
Mathes Hartman (*1625), Vrchlabí-ves nebo Hanß Lahr (*1620), Lahrovy boudy
Merten Wagner (*1550), Kněžice
Fabian Ulrich (*1530), Lánov
Christoph Wantke (*1560), Vrchlabí-ves
Peter Zirman (*1550), Lánov
Georg Jerye (*1700), Benecko
Jindřich Pochop (*1690), Žalý
Laurent Braun (*1725), Lhota (?)
Autor: Michal Šulc